Cum sa alegem o mulineta pescuit la rapitor?

In ultima perioada multi dintre prieteni si cunostiinte ma intreaba cum sa aleaga o mulineta pentru pescuitul la rapitor. Asa ca am zis sa va explic cum vad eu aceasta alegere echilibrata a unei mulinete de pescuit. Mai ales ca am observat ca multi dintre pescari fac cateva greseli tipice la alegerea unei mulinete pentru pescuitul la rapitori.

Pentru inceput sunt cateva criterii importate in alegerea unei mulinete, dezbatandu-le in functie de importanta acestor:

  1. Numarul de iesiri la pescuit intr-un an
  2. Specia tinta (stiuca, salau, biban, clean, avat, etc)
  3. Bugetul alocat
  4. Puterea de tractiune (drag)
  5. Finetea si fluiditatea in recuperare
  6. Greutatea

            Remarcati ca bugetul a trecut pe locul 3 in alegerea unei mulinete, si asta dintr-un simplu motiv. Daca aveti un numar mare de iesiri la pescuit si bugetul (de cele mai multe ori este redus pentru aceste activitati) nu permite investitia intr-o mulineta din categoria scumpa, atunci faptul ca veti cumpara mulinete ieftine va fi in dezavatajul vostru  pentru ca o mulineta ieftina va rezista putin la iesiri repetate si veti fi nevoiti sa cumparati mai multe bucati. Deasemenea vedeti ca si specia la care pescuiti este inainte de buget, din acelasi considerent.

NUMARUL DE IESIRI LA PESCUIT

            Ganditi-va la un taietor de lemne care se duce sa taie lemne in fiecare weekend si la un gradinar care are de taiat cate un copac in fiecare luna. Cu siguranta ca acest gradinar poate folosi  o scula dintr-o gama medie de utilizare, iar taietorul de lemne dintr-o gama profesionala. Asa si cu mulinetele, nu poti sa alegi numai bazandu-te doar pe o logica economica si sa nu iei in calcul sarcinile si fortele precum si timpul de folosinta sau mediul in care folosesti acesta scula. Iar daca v-am dat exemplul cu taietorul de lemne, poate sti ca exista scule la magazine de bicolaje pe diferite culori (verde, albastru si rosu), in functie de utilizare. Culoarea rosie indica o scula din gama profesionala. La mulinete nu exista culori, dar pretul mulinetei (la producatorii de calitate) va indica automat si nivelul de rezistenta a mulinetei. 

SPECIA TINTA

Alegerea unei mulinete de spinning in functie de specia de rapitori este pe cat de complexa, pe atat de limitata de buget. In mod normal ar trebui sa avem cel putin cate o mulineta pentru fiecare specie de rapitori in parte si cate un tambur de rezerva. Dar de asemenea stim foarte bine ca pot fi folosite aceste mulinete, dar vom schimba firele cu care pescuim pentru fiecare specie in parte. O mulineta de 2500 sau 3000 dimensiune pentru stiuca sau pentru pastrav trebuie analizate extrem de bine. Shimano a fost inspirat si a incadrat unele mulinete (Vanquish, Stradic CI4+, Cardiff sau Soare BB) la capitolul LIGHTWEIGHT SERIES. Criteriu important a devenit greutatea acestora cat mai mica. Recomandat este sa nu le folositi decat pentru pescuitul light (pastrav, biban, avat) si mai putin pescuitului heavy (stiuca, salau cu naluci mari si grele, somn, etc).

BUGETUL

Pretul poate fi un element de analiza foarte bun. Cand faci o comparatie intre modele, un pret mai mic va acoperi alte detalii foarte importante – rezistenta. Chiar daca nu vezi, trebuie numai sa intelegi ca fiecare model de mulineta de rapitor are in componenta anumite materiale rezistente, foarte rezistente sau extrem de rezistente. Sunt unele modele de top unde materialele din care sunt confectionate elementele principale de stres mecanic provind din industria aeronautica, iar conceptele dezvoltate cu timpul au in vedere dispunerea ansamblelor culisabile direct pe rulmenti de rezistenta, spre exemplu X-SHIP sau Hagane.

Daca mergi saptamanal la pescuit, in functie si de tipul de pescuit trebuie sa iei in calcul ca o mulineta rezistenta va face fata. Dar cum stii ca este rezistenta? Cel mai simplu, te uiti la producator (sa fie de incredere) si al doilea criteriu: la pret. Cea mai mare greseala pe care o fac multi pescari incepatori este sa se uite la numarul de rulmenti fara sa dea atentie la calitatea sau numele producatorului!  Intradevar, numarul de rulmenti este un factor de influenta a pretului, dar conteaza si ce tip de rulment are in componenta, calitatea acestuia precum si tipul acestuia. In acest segment producatorii consacrati au dezvoltat niveluri de calitate a rulmentilor de neimaginat pana acum cativa ani. Sunt tiputi de rulmenti speciali creati (S-ARB), anti rugina sau total protejati impotriva impuritatiilor, prafului sau a apei. De calitatea acestora depinde fiecare rulare in forta recuperarii, fluiditatea mulinarii si rezistenta in timp sau la anumiti factori degradanti externi. Este de preferat sa aveti mulineta cu bucsa metalica sau de plastic decat rulmenti de proasta calitate. Odata ce bilele rulmentilor au facut sant in camasa rulmentului sau pe suprafata de rulare, ai o râsnita de toata frumusetea. Bucsele din plastic sau din bronz sunt mult mai indicate decat un rulment prost.

PUTEREA DE TRACTIUNE (DRAG)

Un alt criteriu extrem de important este puterea de tractare (drag) a mulinetei. Cu cat acesta este mai mare raportat comparativ la dimensiunea sau puterea mulinetei (1000; 2000; 2500; 3000 sau 4000), cu atat mulineta va fi mai rezistenta. Daca te-ai hotarat sa iei o mulineta de la unul dintre producatorii consacrati, ia in calcul si nivelul de putere de tractare, cu cat acesta va fi mai mare comparativ, cu atat mulintea aleasa va supravietui mai mult in conditii grele. Dimeniune mica, drag mare = putere si rezistenta mare!

FINETEA SI FLUIDITATEA IN RECUPERARE

    La pescuitul de finete (salau, pastrav, clean sau biban) modul in care mulineta ruleaza este extrem de important, chiar daca nu pare  fara sa stim cateva detalii importante. O mulineta care ruleaza firul pe tambur intr-un mod fluid si fin ne ajuta sa percepem cu acuratete fiecare miscare a nalucii: vobler, rotativa sau twister, dar si fiecare fin atac. Daca mulineta are o cat de mica problema in angrenaj, vibratia acestuia se va transmite direct in manerul mulinetei, iar un atac abia perceptibil al rapitorului (cum se intampla de multe ori), va fi mascat de vibratia creata de mulineta. In pescuitul la salau – spre exemplu – sunt cunoscute momentele in care acesta reactioneaza ciudat, numai asezandu-se pe naluca, fara sa o atace. Sau la pastrav, atunci cand acesta doar loveste voblerul sau guma foarte usor, de multe ori fara sa ne dam seama. In acele momente avem nevoie de cel mai fin rulaj al mulinetei pentru perceperea cu acuratete a fiecarei miscari a firului.

        Din aceste motive producatorii au lucrat intens la mulinetele de spinning, modificand in special partile de angrenaj dintre manerul mulinetei si discurile de tractare pe rotatie sau rectiliniu cu micromodule. Dimensiunea redusa si pozitionarea acestor micromodule dau fluiditate maxima la recuperare. Acest avantaj al recuperarii line prin micromodule sunt in dezavantajul producatorului, acesta fiind fortat sa folosesca elemente de imbinare foarte mici, dar din materiale extrem de rezistente, fara sa avem surpriza sa ne sara cateva pinioane cand este cel mai critic, adica in timpul unui drill cu pestele vietii noastre.

GREUTATEA

Daca iesi de putine ori la pescuit sau de multe ori la pescuit, greutatea mulinetei va fi un criteriu pe care trebuie sa-l iei in calcul, in special pentru efortul tau. Iar consideri ca nu va fi important pentru ca ai facut vreun sport de performanta si suporti sa arunci cu greutati mari, te inseli. O mulineta grea pe o lanseta usoara va dezechilibra ansamblul, iar pescuitul de placere se va transforma intr-o pedepsa  la fiecare lanseu. O sa-ti doresti ca partida se se termine cat mai repede, iar placerea pescuitului va fi inlocuita cu dureri de ligamente sau incheieturi.  Shimano in ultima perioada a studiat foarte atent acest fenomen si la ultimele tipuri de mulinete a implementat designul „G” Body, design ce aduce centru de greutate a mulinetei mai aproape de punctul de contact al mâinii cu mandrina lansetei. In acest fel, greutatea fiind centrata in dreptul punctului de contact cu lanseta face ca greutatea mulinetei sa nu fie in partea inferiora a lansetei, fapt ce duce la obosirea accentuata la fiecare lanseu.

 

STIUCA – pe lac din barca 

La stiuca este cel mai simplu ne trebuie o mulineta pe cat de usoara, pe atat de rezistenta. Echilibrul trebuie corelat cu lanseta unde lungimea recomandata a lansetei va fi de 1,9 – 2,1metri pentru pescuitul din barca si 2,4 – 2,7 metri de pe mal. Mulinetele intre 2500 si 3000 cu peste 9kg forta de presiune (drag pressure) sunt o alegere perfecta ca forta si rezistenta in timp. Socurile determinate de intepaturile energice, dar si din timpul drilului agresiv al stiucii vor solicita la maxim angrenajele si toate componentele mulinetei. La Shimano, depinde de bugetul de investitit intr-o mulineta, puteti merge pe Exage, Aernos, Nasci, Ultegra, Technium, Stradic (Hagane, nu CI4+), Biomaster, Sustein, Twin Power sau daca iti permiti sau daca mergi frecvent la pecuit (ca mine, in fiecare saptamana) Stella.

STIUCA – de pe mal

Aici trebuie sa alegem o mulineta mai mare, iar 3000 – 4000 va fi dimensiunea recomandata. Dimensiunea mai mare a mulinetei va ajuta la echilibrarea lansetelor mai lungi folosite de pe mal (2,4 – 2,7metri), dar ne va ajuta si la executia unui lanseu mai lung determinat de diametrul mai mare al tamburului. Gama de mulinete de la Shimano este aceeasi ca cea de la pescuitul din barca, de mai sus.

BIBAN – pe lac din barca

Mulinetele si lansetele ultra ligh vor face legea in pescuitul de biban pe lac. O mulineta de 1000 sau 1500 maxim echipata cu fir textil de 4lb sau monofilament de 0,13mm, va fi alegerea ideala pentru cocosatii vargati. Iar daca alegi o lanseta mai lunga sau o mulineta cu tambur mai mare, dar si mai usoara, aici poti alege din gama Light de la Shimano: Stradic CI4+, Rarerium sau Vanquish.

PASTRAV— de pe mal

La pastravul de pe mal il voi impartii in doua categorii. Prima categorie pastravul de pe mal, la un pescuit de placere. Unde mulinetele ultra light (1000-1500) sunt cele mai des si cu sucess utilizate. Echipate cu un fir monofilament de 0,12, maxim 0,14mm, vor fi exact ce vei avea nevoie. O recuperare lina si usoara, dar si cu o greutate redusa, mulinetele de calitate superioara te vor face sa o predai generatiei urmatoare fara sa aiba cel mai mic joc in angrenaje. Gama de mulinete Nasci, Stradic Hagane, Twin Power sau Stella sunt cele preferate si recomandate de mine.

La pastravul de pe mal in conditii de concurs cerintele se schimba. Aici vei avea nevoie de mulinete de tipul 2000, 2500 sau char 3000, eu pescuind frecvent cu un Vanquish de 3000. Si asta deoarece ai nevoie de lanseuri cat mai lungi, dar si de o recuperare rapida. Intr-o mansa de 45 de minute fiecare secunda economisita poate insemna un peste in plus. Dar, cel mai important va fi faptul ca vei castiga metri buni in lanseuri lungi, acolo unde situatia se impune. Stradic CI4+ si Rarerium sunt deasemenea niste mulinete extrem de usoare si bune pentru pescuitul la pastrav de pe mal in conditii de concurs, dar si de placere. La cele 190 grame, Rarerium este cea mai usoara mulineta din gama 3000 de la Shimano.

mulineta buna stiuca

mulineta buna stiuca

Leave a comment