„Twitching” un stil de pescuit

Twitching – Acest stil se bazeaza pe miscari neregulate. In general, traiectoria voblerului este data de miscari scurte si rapide imprimate de jocul lansetei , miscari ce fac ca voblerul sa parcurga repede distante mici. Puteti varia numarul si frecventa smuciturilor, in asa fel incat sa creati o multime de variante, dar se pare ca cea mai folosita este recuperarea liniara urmata de cateva smucituri si de o pauza finala. Este important sa faceti o mica pauza intre miscari, in acest fel veti avea mai multe atacuri. Miscarile bruste atrag atentia rapitorilor, dar o recuperare dezordonata ii poate impiedica sa muste momeala. Adaugand o pauza in cursul recuperarii acordati rapitorilor sansa  sa sesizeze naluca si sa o atace.

Manevrati voblerele rapid pentru pestii agresivi si incet pentru cei neutri sau indiferenti.

Stilul twitching este util in pescuitul cu naluci din plastic si in pescuitul de suprafata cu naluci tip popper.

Pentru pescuitul usor (medium light), ultra usor (ultra light) acest stil se abordeaza in special cu lansete si mulinete de spinning, iar pentru pescuitul mediu-greu (Medium-Heavy) si greu (Heavy) este recomandat un ansamblu de baitcast.

In ambele variante alegeti o lanseta rapida cu actiune medie sau grea, de putere mare, dar tinand cont de specia la care pescuiti ( ex: la pastrav unde pescuitul este UltraLight, pe raurile de la noi din tara , o lanseta cu actiune mare poate fi pana in 12g). Lanseta trebuie sa aiba joc de varf foarte mic, astfel incat sa absoarba putina energie atunci cand smuciti naluca, toata forta fiind transferata catre aceasta.

 

Leave a comment