Un pescuit „fair-play” la pastrav pe Râul Târnava Mare

In localitatea Subcetate, comuna Zetea, situata la 17 km de Odorheiu Secuiesc, exista o locatie perfecta pentru pescuitul la pastrav. Raul Tarnava Mare este inclus de ceva timp in competitiile la pastrav de pe mal fiind totodata si una din cele mai bune piste de concurs din tara. O zona C&R, unde atat AVPS „Târnava Mare”, cat si oamenii locului au inteles ca ocrotind si ingrijind aceasta parte a raului pot avea de castigat. Asa se face ca in toata perioada anului locurile de cazare sunt aproape ocupate si, credeti-ma, toti locuitorii din aceasta zona au in ograda lor sau in vecinatate cabane din lemn pentru inchiriat. Normal, pe langa turistii care vin in aceasta „vale” pentru frumusetea zonei sunt si multi pescari sportivi.

 

 

 

Un rau perfect pentru pescarii de spinning, dar si pentru pescuitul la musca, densitatea de pastrav fiind impresionanta. Este un rau care permite pescuitul atat de pe mal, cat si din in apa, atuuri de care ne-am folosit si noi pentru pentru a organiza cateva evenimente “ scoaladepescuit.ro ” in aceasta locatie.

 

 

 

Un rau ce necesita un pescuit de tip Utra Light unde eu folosesc o lanseta Favorite Synapse Medium-Fast, cu putere de aruncare 1-5g, echipata cu mulineta Shimano Stella C2000s. Un rau pe care se poate pescui la pastrav cu toate felurile de naluci rotative, oscilante, voblere si gume. O apa care cuprinde multe zone diferite, cu repezisuri multe, dar si cu apa lina, mai adanca.

 

 

Pescuitul la gume este un pescuit foarte complex. De ce spun asta? In primul rand, trebuie sa gasim naluca si culoarea potrivita, iar in al doilea rand, gramajul jigului este diferit in functie de zona si stilul pe care il abordezi pe locul respectiv.

 

 

Am avut capturi frumoase, pe locuri cu repezisuri, unde curentul raului este mai puternic. Am lansat in fata spre malul opus, cu jiguri de 0.8 – 1g, lasand naluca purtata de apa spre aval pana cand ajungea la mijlocul raului dupa care o mulinam usor cu pauze.

 

 

 

Unde apa a fost mai linistita am lansat in amonte cu gramaje mai mici, 0.4 – 0.6g, lasand guma sa cada pe fundul apei moment in care executam o smucitura usora din varful lansetei, mulinariile fiind doar de a mentine firul cat de cat tensionat.

Au fost momente cand nivelul apei a fost crescut si atunci am gasit pastravul retras in maluri, lansarile fiind paralele cu malul, tinand naluca cat mai mult pe loc in curentul apei pana cand aceasta ajungea pe fundul apei.

 

 

Exista si zone mai salbatice, unde sunt acesibile doar pescuind din apa si unde gasim indigeni frumosi. Pe aceste portiuni alea raului prefer sa pescuiesc la voblere in culori naturale, cu lansari in amonte, traiectoria voblerului fiind data de miscari scurte si rapide imprimate de jocul lansetei, recuperare liniara urmata de cateva smucituri si de o pauza finala.

 

 

Potrivit unei zicale, pescuitul păstrăvului este de trei ori mai frumos decât al altor pești, deoarece: peștele este frumos, modul de capturare este spectaculos, ca și peisagistica în care se desfășoară pescuitul.

 

 

Leave a comment